Tyto webové stránky používají soubory cookie, aby zajistily nejlepší možný zážitek při návštěvě webových stránek. Další informace najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů. Chcete-li souhlasit s používáním druhotných souborů cookie, klikněte na tlačítko "Souhlasím"
OpustitSouhlasím
Postup při pracovním úraze
Pracovní úraz je nepříjemná událost, která může potkat každého zaměstnance. Je důležité vědět, jak v takové situaci postupovat, abyste zajistili svou bezpečnost, ochranu svých práv a urychlili proces odškodnění. Tento článek vás provede celým postupem krok za krokem.
Co je to pracovní úraz?
Pracovním úrazem se rozumí poškození zdraví nebo smrt zaměstnance, k němuž došlo při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s nimi. Důležité je, že musí jít o událost, která se stala v rámci výkonu zaměstnání.
Příklady pracovních úrazů
Úraz způsobený strojem v práci.
Pád na pracovišti.
Zranění způsobené manipulací s těžkými břemeny.
Úraz při služební cestě.
Dopravní nehoda při plnění pracovních úkolů.
Postup bezprostředně po úrazu
Bezprostředně po úrazu je nejdůležitější zajistit bezpečnost a poskytnout první pomoc.
Poskytnutí první pomoci
Pokud jste vy nebo někdo jiný svědkem pracovního úrazu, je nutné neprodleně poskytnout první pomoc zraněnému. V případě vážného zranění je nutné okamžitě zavolat záchrannou službu (155).
Ohlášení úrazu nadřízenému
Každý pracovní úraz, i ten sebemenší, je nutné neprodleně nahlásit svému nadřízenému. Toto platí i v případě, že si nejste jisti závažností zranění. Ohlášení úrazu je klíčové pro zahájení procesu šetření a odškodnění.
Postup zaměstnavatele
Zaměstnavatel má ze zákona povinnosti, které musí po nahlášení pracovního úrazu splnit.
Zajištění místa úrazu
Zaměstnavatel je povinen zajistit místo úrazu tak, aby nedošlo k dalším úrazům a aby bylo možné provést řádné vyšetřování.
Vyšetření příčin a okolností úrazu
Zaměstnavatel musí objasnit příčiny a okolnosti vzniku úrazu za účasti zaměstnance (pokud to jeho zdravotní stav dovoluje), svědků a zástupců odborové organizace nebo zástupce pro oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
Zápis do knihy úrazů
Každý pracovní úraz musí být zapsán do knihy úrazů, kterou je zaměstnavatel povinen vést.
Dokumentace pracovního úrazu
Důležitou součástí celého procesu je řádná dokumentace úrazu.
Záznam o úrazu
Zaměstnavatel je povinen vyhotovit záznam o úrazu, který obsahuje podrobné informace o události, včetně popisu zranění, příčin úrazu a svědeckých výpovědí.
Hlášení na inspektorát práce
V některých případech (např. smrtelný úraz, hospitalizace delší než 5 dní) je zaměstnavatel povinen ohlásit úraz na oblastní inspektorát práce.
Odškodnění pracovního úrazu
Zaměstnanec má v případě pracovního úrazu nárok na odškodnění.
Náhrada za bolest a ztížení společenského uplatnění
Zaměstnanec má nárok na náhradu za bolest a ztížení společenského uplatnění, která se stanovuje na základě lékařských posudků.
Náhrada za ztrátu na výdělku
V případě pracovní neschopnosti má zaměstnanec nárok na náhradu za ztrátu na výdělku.
Náhrada nákladů léčení
Zaměstnanec má nárok na náhradu nákladů spojených s léčením úrazu.
Postup při pracovním úrazu je komplexní proces, který zahrnuje zajištění bezpečnosti, dokumentaci události a uplatnění nároku na odškodnění.
Důležité je neprodleně nahlásit úraz nadřízenému a spolupracovat se zaměstnavatelem při vyšetřování. V případě nejasností se neváhejte obrátit na odborníka v oblasti pracovního práva.