Jak zdokumentovat škodu pro pojišťovnu při autonehodě

pojisteni_online_poradna

 Autonehoda je stresující událost, ať už jste viníkem, nebo poškozeným. Kromě řešení situace na místě nehody je důležité správně zdokumentovat vzniklou škodu pro pojišťovnu.

Správná dokumentace urychlí vyřízení pojistné události a zajistí vám spravedlivé odškodnění. V tomto článku se dozvíte, jak postupovat krok za krokem.

Co dělat bezprostředně po nehodě?

Než se pustíte do dokumentace pro pojišťovnu, je nutné provést několik základních kroků přímo na místě nehody:

  • Zajistěte místo nehody: Zapněte výstražná světla, umístěte výstražný trojúhelník a v případě potřeby poskytněte první pomoc.

  • Zkontrolujte zdravotní stav: Ujistěte se, že nikdo z účastníků nehody není zraněn. V případě zranění volejte záchrannou službu (155).

  • Zavolejte policii: Policii volejte v případě, že došlo ke zranění, úmrtí, škodě na majetku třetí osoby (např. dopravní značka), nebo pokud se s druhým účastníkem nemůžete dohodnout na zavinění.

  • Vyměňte si s druhým účastníkem údaje: Zapište si jméno, příjmení, adresu, telefonní číslo, číslo řidičského průkazu, číslo pojistné smlouvy a název pojišťovny druhého účastníka.

Dokumentace škody pro pojišťovnu

Nyní se dostáváme k samotné dokumentaci škody pro pojišťovnu. Důkladná dokumentace je klíčová pro úspěšné vyřízení pojistné události.

1. Vyplnění Evropského záznamu o nehodě

Evropský záznam o nehodě je standardizovaný formulář, který by měl být součástí povinné výbavy každého vozidla. Slouží k zaznamenání průběhu nehody, identifikaci účastníků a popisu škod. Důležité je vyplnit formulář co nejpřesněji a nechat jej podepsat oběma účastníky nehody. Pokud se s druhým účastníkem na průběhu nehody neshodnete, uveďte do záznamu své stanovisko.

2. Fotodokumentace nehody

Pořiďte co nejvíce fotografií z místa nehody. Zaměřte se na následující:

  • Celkový pohled na místo nehody: Zaznamenejte polohu vozidel a jejich okolí.

  • Detailní fotografie poškození vozidel: Vyfoťte každý detail poškození, včetně škrábanců, promáčklin a prasklin.

  • Škody na majetku třetích osob: Pokud došlo k poškození například dopravní značky nebo plotu, zdokumentujte i tyto škody.

  • Identifikační údaje vozidel: Vyfoťte SPZ vozidel účastníků nehody.

3. Zápisky a svědectví

Pokud jsou na místě nehody svědci, zapište si jejich jména a kontaktní údaje. Jejich svědectví může být v případě sporu velmi cenné. Dále si detailně popište průběh nehody, včetně časových údajů a okolností.

4. Policejní protokol (pokud byla policie přivolána)

Pokud byla na místo nehody přivolána policie, vyžádejte si od ní protokol o nehodě. Tento protokol bude pro pojišťovnu důležitým dokumentem.

Hlášení škody pojišťovně

Po shromáždění veškeré dokumentace neprodleně kontaktujte svou pojišťovnu a nahlaste vzniklou škodu. Pojišťovně předložte:

  • Vyplněný Evropský záznam o nehodě

  • Fotodokumentaci nehody

  • Policejní protokol (pokud existuje)

  • Další relevantní dokumenty (např. lékařské zprávy v případě zranění)


Správná dokumentace škody po autonehodě je klíčová pro rychlé a bezproblémové vyřízení pojistné události. Dodržujte výše uvedené kroky a zajistíte si spravedlivé odškodnění.

Nezapomeňte, že v případě nejasností se můžete obrátit na svou pojišťovnu, která vám poskytne potřebné informace a asistenci.


logo_nej-pojisteni